Malé a Velké Kopanice

Jsou to dvě spolu nesouvisející tanečně pěvecká čísla z poloviny osmdesátých let, tzn. rovněž třicetileté…

Pro ty, které zajímá vznik choreografií, resp. námět, připomínám, že jsem tehdy nabídl Zdeňce Jelínkové, že  spolu s Jiřím Tesařem budeme pro Etnografický ústav resp. Krajská či Okresní střediska, která spoluorganizovaly taneční školení na Valašsku a Slovácku, zaznamenávat průběh školení. Bez nároku na odměnu. Dostal jsem se tak právě k těm záznamům, které nám např. sloužily jako vizuální podklady nácviku kopanických tanců podle Lebánka, Kročila, Šopíků, atd.

Také jsme s Jiřím natáčeli některé pořady Strážnických slavností, nejprve verbíře, Jiří pokračoval i později po ukončení činnosti v Domě kultury.

Mám také některé záznamy pořadů Horňáckých slavností, chystám se sem vložit také již historické záznamy horňáckého odzemku s Jurou Šáchou, Jurou Slovákem, Martinem Hrbáčem, a také starosvětské se Zdeňkou Jelínkovou, Petrem Jelínkem, Jurou Mičkou…

Myslím, že je třeba znovuobjevovat skvosty, které by nám všem měly být vzorem, inspirací, povzbuzením, a někdy i pojistkou či korektorem.

Zpátky k interpretaci hrozenských: všimněte si, jak důsledně se Petr coby „Lebánek“ drží svého partu, jak Libor zvládá zakopávaný krok doleva, Šopíkovské držení i přešlápnutou změnu směru…a jak důsledně si také Vlasta ? s Jurou Pařilem drží „protirytmus“.

Muzikanti na hrozenské vždycky po předzpěvu, který byl v pohodě, zvedli tempo, ale tempo závěrečných přehrávek na prechýtaný čardáš už je vražedné a jen díky perfektní taneční technice to tanečníci i tanečnice utancovali. Ale vzpomínám si, jak jsem za scénou trpěl nemouhoucností…

S těmi světelnými kiksy techniků vždy skřípu zubama a vrchol tomu dodá opona zatažená před děkovačkou…

A raději už dál nemyslím na následující výstup „mých“ tanečníků s jiným souborem. Je to 29 let… a je to za námi. Třeba je sem zveřejním všechny, pro pořádek, tj. i Hradišťan, Olšavu atd.

Také tato dvě čísla byla součástí Kopanické suity ze soutěže v Uherském Hradišti v roce 1987.

JaM

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *