První pátek 6.12.2013

Vánoční První pátek  

  Pátek 6. prosince, 19.30-01.00, Divadélko v klubu Městského divadle ve Zlíně

Vážení přátelé,

tanečníci skupiny Vonica 80 Zlín zvou všechny kamarády ze zlínských souborů, tanečníky, muzikanty Vonice a Slováckého krúžku na Vánoční první pátek. Tentokrát v originálním termínu prosincového prvního pátku si společně zazpívají všechny generace Slováckého krůžku a Vonice:

František Zuska, mistr tradiční rukodělné výroby přijal naše pozvání předvést nám i vám, našim příznivcům a kamarádům, své nádherné výtvory ze slámy: nejen vrkoč, kterým začínal před 33 léty, ale rozmanité a skutečně krásné vánoční ozdoby na stromeček, kouzelné postavy betlémských koledníků „ze života“, řemeslné nástroje.  Určitě přinese také píšťalky a zájemcům zopakuje, jak se plete tatar. Pro neznalé připomínám, že do Vonice patří již od roku 1949 a je také jedním ze starostů Slováckého krůžku, že umí také vyškrabávané, leptané či slámou zdobené kraslice, a že Mužáci jsou téměř všichni z krůžku či z Vonice.

U Děvčic z Vonice je snad jasné, odkud pocházejí, i když k nim dnes patří i zpěvačky z Lúčky. Koledy v jejich podání uslyší před Vánocemi na mnoha místech a radost z krásného zpěvu Broni Zelingerové a dalších zpěvaček si odnesou určitě i prvopátečníci.

Na co se ještě těšit?

Na zpívání horňáckých koled, těch méně známých, které zazpívají Jura Gavenda, Petr Mašláň, Jura Tureček, Honza Mička i s gajdami, přidá se také primáš muziky Vonice, Lexa Gazdoš. Abyste si mohli pobrukovat s nimi, anebo si koledy zopakovat doma při svíčkách pod stromečkem, dostanete při vstupu Koledníček i se štědrovečerním horňáckým vinšem.

Chlapi zazpívají také v Nové Lhotě zapsanou variantu úvodního chóru části Gloria Vánoční mše Jana Jakuba Ryby, kam si Lhoťáci přidali další sloky. Právě chrámové chorály dozajista přinesou do pořadu vánočního prvního pátku hloubku oslovení krásou lidského hlasu a uspokojí návštěvníky i vlastní interprety, jejichž radostí je zazpívat si spolu se všemi také koledy připravené pro vás – krůžkaře a příznivce, členy Vonice.

Ale předtím, než si společně přezpíváme koledy, a než si popřejeme k jmeninám či narozeninám, nám František Zuska ukáže, jak si vlastně se slámou „hraje“, jak si při výrobě ozdob neuřezat kus prstu a při povídání o slámě si zavzpomínáme také na pěkné roky v krúžku a ve Vonici.

Koledy, a především horňácké, zaznívají při svíčkách, k dobré náladě i k navození vánoční nálady každoročně na vánočních besídkách Voniček, Malé Vonice i Vonice, setkání byvá vždy také příležitostí k vánočnímu rozjímání i vzájemnému obdarování, někdy i velmi veselému, trefí-li se dárci na toho pravého…

Těšíme se na vás, kamarádi, přátelé, krůžkaři!

VONICA 80 a přátelé

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *