K semináři o horňácké sedlácké

Sešlo se nás v sále ZK 204 před březnovým Prvním pátkem téměř šedesát, od Lednice až valašský Liptál. Doufám, že naše setkání umožnilo nahlédnout alespoň pootevřeným oknem do nádhery tanečního projevu i muziky sedlácké z Horňácka. A těm poučenějším připomnělo, že tancování je krásná radost na celý život… Nepřeberné množství variací základních tanečních figur jsme si v tak krátkém čase ukázat v plném obsahu nemohli. Proto jsem se pokusil z omezených možností mého archivu a snad i z osobního poznání horňácké sedlácké předat vám alespoň něco: domů k vyjádření obdivu a uznání z umu zpěváků a tanečníků meziválečné generace, i zaujetí při scénických prezentacích tanečníků Veličky při Horňáckých slavnostech osmdesátých let, a do tanečního sálu k nácviku… 

Chtěl jsem také ukázat, že lidový tanec, aby byl pro Vás a hlavně pro vašeho diváka pravdivý, vyžaduje vaše plné osobní zaujetí. A dřinu, soustavné učení a tancování. Tím myslím především tancování v páru, sladění obou osobností, umění předvídat, poslouchat se a vnímat toho druhého: jste párem. Sedlácká – to je především individualita, ale v páru, který musí být jako jeden! Osobní zaujetí, prožitek, emoce. Bez nich si tanec neužijete ani vy, ani váš divák, pro něhož mnohdy tance předvádíte. 

Těším se na vaše postřehy a připomínky, a dodávám, že další termín nového cyklu tanečních seminářů Vonice 80 ve Zlíně bude v sobotu 21. 10. 2017: hrozenské (selské), prešlapávané a prechýtané čardáše z Kopanic, podle strýců Lebánka z Vápenic, Fr. Šopíka z Vyškovce, dúpaná z Lopeníka podle manželů Michalčíkových. Pokud vše půjde dobře, můžeme se společně těšit na příští rok také na samostatné semináře horňáckého verbuňku a horňáckého odzemku. Stejně jako k sedláckým budeme mít k dispozici originální staré záznamy tanců z Kopanic, tanečníků odzemku, i verbuňku z padesátých let, i z nedávné minulosti. A věřím, se podaří dostat k nám legendární tanečníky odzemku skutečné, živé! 

Třeba byste si chtěli setkání s točivými tanci z Horňácka zopakovat – resp. přidat další: neměli jsme prostor věnovat se starosvětským sedláckým, nedostali jsme se k sedláckým z Nové Lhoty, neukázal jsem vám kouzelné žabské a trefu strýců Buláně, Kohúta a Šáchy, ani figurální tance, neměli jsme dost času na ukázky nácviku taneční techniky rotací dívky, cifrování chlapů, atd. Proto příští setkání budeme plánovat vždycky na sobotní dopoledne, abychom si tanec opravdu užili naplno!

Jan Mička, 4. 3. 2017

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *