Hodnocení uživatelů: 5 / 5

Aktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnocení
 

Přátelé, kamarádi a členové souborů,

zveme Vás tímto na celovečerní vystoupení „seniorské“ skupiny tanečníků a zpěváků Vonica 80 v sále Malé scény ve Zlíně.

Kdy: 19. června 2020 v čase 19:30–21:30
Kde: DIVADLO MALÁ SCÉNA ZLÍNŠtefánikova 2987, 760 01 Zlín

Tančí a zpívají: FS Vonica 80 Zlín, Děvčice z Vonice a hosté
Hrají: CM Vonica a hosté

Osmdesát let je požehnaný věk. 

Pro mnohé stále věk aktivity, činorodosti i moudrosti. Krúžkem Moravských Slováků (KMS) začíná naše historie ve Zlíně. Osmdesát mu bude právě letos. Osmdesátá léta byla v činnosti souboru Vonica, který pokračuje v duchu Domácího řádu (stanov) KMS dodnes, pro nás nejúspěšnějším obdobím. Jeho členové, někteří již mimo aktivní tancování, se v roce 2008 spontánně rozhodli k účasti na festivalu Senioři Petrov a s muzikou souboru jsme se skvěle předvedli. Jako seniorská sekce Vonice jsme se do tanečního sálu vrátili za půl roku k pravidelnému nácviku i k vytváření nových scénických čísel. Jako Vonica 80 vystupujeme od Zlínského besedování 2009: vyjadřujeme tak naši identitu, odlišení. Do seniorské kategorie patříme, i když se tak mnozí necítíme...

V čem budeme tancovat, kdo nám bude hrát? 

Stali jsme se obecně prospěšnou společností, podařilo se nám velkým úsilím i přízní ze strany donátorů i našich členů získávat postupně prostředky. Od roku 2013 se společně s paní Eliškou Křižkovou st. z Vápenic, se Šárkou Hlahůlkovou z Velké, Renatou Potěšilovou z Lipova, Adrianou Havlovou z Lozorna a dalšími vyšívačkami, švadlenami a dobrými dušemi, vracíme do přelomu 19. a 20. stol., po kousíčkách (kusech, párech) pořizujeme originální krojové součástky s originálními výšivkami z tohoto období díky jejich invenci, umu a pokory k tradicím. Obnovili jsme První pátky a besedujeme u cimbálu s našimi příznivci i hosty ze Zlínska, horňáckých dědin, regionů našeho zájmu. Patří k nám muzika.

Co na scéně předvedeme?

První polovina programu bude patřit především Horňácku. Uslyšíte naživo výkvět vynikajících zpěváků: Jiří Gavenda a Petr Mašláň - vítězové pěvecké soutěže Strážnických slavností 1992. V horňáckém odzemku se i po třiceti létech předvedou ve skvělé pěvecké i taneční kondici bratři Zemani. Vrcholem bude remake Balady o Kačence z roku 1989 s Vlastou Gavendovou a Aničkou Brunclíkovou (Kačenka) a sólisty Jitkou Slavíkovou (Marušákovou) a Lexou Gazdošem (laureát Strážnice 2016 za pěvecký výkon).

Ve druhé části programu se předvedou Děvčice z Vonice s písničkami z Javorníka: název ženského sboru je příznačný - patří k nám. Díky spolupráci se Zdenkou Jelínkovou máme záznamy tancování kopanických tanečníků z padesátých let, které od osmdesátých let studujeme a přenášíme na scénu: Obrázky tanců z kopanických dědin včetně slovenské Kykuly patří od 2016 do našeho základního repertoáru. Uslyšíte také naše mladé Zpěváčky — držitele ocenění stejnojmené soutěže FOS Michaelu Doleželovou a Michala Šabršulu. Nastudovali jsme ze západoslovenských Kopanic a předvedeme rozkazovačky z Priepasného, starobabskou a hustí z okolí Brezové pod Bradlom. V originálních krojích!

Naše diváky ve foyeru sálu Malé scény přivítáme písničkami v podání zpěváků Slováckého krúžku a Vonice z pracně zrestaurovaných archivních záznamů. Po vystoupení se v Komorním sále Malé scény budeme těšit na osobní setkání, povídání a vzpomínání. Promítneme taneční klipy z historie souboru Vonica i Vonica 80.

Archivní zvukové záznamy sólových zpěváků, ženských sborů i tanečních čísel z období od 1973 až do 1990 připravujeme také k distribuci na CD včetně záznamu Čepení nevěsty na Horňácku z Popradu 1974.

Na setkání s milovníky folkloru a kamarády se těší tanečníci a muzikanti Vonice 80 ❤️

Rezervace vstupenekTato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Objednání 2CD s archivními restaurovanými záznamy sólových zpěváků, ženských sborů i tanečních čísel v délce 155 minut: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., vše www.vonica80.cz

S přáním zdraví pro všechny a s očekáváním všeho dobrého a pozitivního

FS VONICA 80 Zlín + CM VONICA Zlín
--
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 
VONICA 80 o.p.s.
Mobil: +420 777 064 704
ID dat schránky: n8vu5v7
  
Web: https://vonica80.cz